Няма продукти в количката.
За нас,и нашето село!
Ние сме семейство Росица и Георги Георгиеви. Тази година най–накрая осъществихме дългогодишната си идея за производство на чисти плодове и зеленчуци, без употребата дори и на „био“ препарати за растителна защита.
Мотивацията да правим това е проста. Виждайки в какво се превърна съвременното градинарство и осъзнавайки, че с храната, която ни продават от далечни земи и незнайни места, ни „убиват“ бавно, се захванахме да произвеждаме плодове и зеленчуци, които да имат истинска хранителна стойност и които да ни поддържат здрави и енергични.
Плодовете и зеленчуците, които отглеждаме наричаме Живи плодове, защото имат истинския вкус придаден от слънце и чиста вода, питателни . Целта ни е да отглеждаме плодове и зеленчуци, които спокойно да предложим както на нашите близки, така и нашите клиенти.
Градината на Живи плодове се намира в с. Карапелит, обл. Добрич – район известен с плодородните си земи, богати на хумус и чернозем. Избрахме градината на баба и дядо, защото през последните 25 години в нея е отглеждана само люцерна, която не е третирана с нищо. Затова почвата е богата на естествени минерали и микроорганизми, което е предпоставка за здрави растения. Доверихме се на опита, знанията и препоръките на водещи градинари в областта на чистото градинарство. За обогатяване и наторяване на почвата за разсада ползваме горска пръст, за листно и кореново подхранване ползваме извлек от птича тор на Вита органик и наносяра (сертифициран тор с фунгицидно действие), компостен чай също и микроорганизми от широколистна горска пръст. Водата, с която поливаме растенията е изворна . Това е най–доброто за защита и подхранване на растенията и почвата. Не използваме химически торове, инсектициди и пестициди.
За всички, които не вярват и се съмняват, че може да се отглежда без химия, направихме почвен анализ в лицензирана лаборатория. Резултатите изненадаха и нас, защото много от показателите са под допустимите норми.
Имаме три оранжерии на площ 1 декар и още 1 декар открита градина. Сами си произвеждаме разсада, като в момента имаме няколко стари сорта пипер за семена (жълто ухо, камба, триръб и четириръб пипер, чорбаджийска чушка). Отглеждаме няколко сорта домат (Пинк рок, Розов и червен) и краставици сорт Крокодилки, корнишони. Плануваме асортимента да се обогатява с любими наши, и Ваши плодове и зеленчуци, за да има за всеки вкус и предпочитания.
Във FB страница Живи плодове регулярно публикуваме снимки и видеа с процеса на отглеждане на нашите растения.
Влагаме цялата си любов и енергия в отглеждането на плодовете и зеленчуците и това е още една причина да ги наричаме „Живи“.
Може да се запознаем и лично на Фермерския пазар до ФК Варна.
Благодарим на всички, които вече ни се довериха! Вашите положителни отзиви са нашият стимул да вървим в тази посока!
Бъдете здрави с Живи плодове!
За нашето село!
Карапелит е село в Североизточна България. То се намира в община Добричка, област Добрич.
Името на селото идва от турското „кара пелит“ – черен жълъд. Тук българската войска извоюва забележителна победа в тежката Битка при Карапелит Кочмар.
На 3 септември 1916 г. IV конна бригада в състав 400 конници от 6-и конен полк от дивизията на ген. Колeв разгромява крупна румънска част в състав 4000 щика, подкрепени с руска казашка кавалерия. С устремна атака в започналата сеч противникът е разбит и унищожен. Открит е пътят за освобождаване на Тутракан. Епопеята е вдъхновила Йордан Йовков да напише разказа „Триумф“.[2]
Карапелитска епопея
На 1 септември 1916 година България обявява война на Румъния. Целта е освобождение на Южна Добруджа от румънската окупация, започнала през 1913 г.
В село Куртбунар/вълчи кладенец/(дн. гр. Тервел) е дислоцирана румънската армия. На прославения български генерал Иван Колев от кавалерията е поверено командването на Първа конна дивизия, която е в състава на Трета българска армия, командвана от ген. Стефан Тошев, който в своите спомени пише за ген. Иван Колев: „Най-после удаде се случаят на орела да разпери крилата си и да запори във висините. Настъпи вече момент, щото желязната воля, светкавичният ум, да се проявят тъй мощно в ураган и да отрупат със слава нашата армия и конница.“
Генерал Иван Колев, настъпвайки с конницата, най-напред освобождава село Курт бунар (дн. гр. Тервел). На него е възложено командването на конницата, съставена от четири конни полка, една конна батарея, две конни и две колоездачни роти и пет пеши картечни ескадрона“.
След освобождението на с. Курт бунар получава заповед да прегради пътя на неприятелската армия, придвижваща се от гр. Добрич през Карапелит и до Тервел за оказване помощ на войските в крепостта в Тутракан. Завързват се между селата Койнак Куйджук (дн. Подслон) и с. Кочмар в дома срещу тях. В сраженията от румънска страна падат убити 500 – 600 войници, а в плен 1013 души. Ударът е страшен. След победата при с. Кочмар по пътя българските конници срещат голяма група неприятелски войници между селата Карапелит и Конак (дн. с. Гешаново). Завързва се голямо сражение, известно като „Карапелитската епопея“. Българските воини се сражават с далеч превъзхождащ ги противник: 4000 румънски срещу 400 български войници. Българите побеждават. За периода 2 септември 1916 г. до 3 януари 1917 г. българската армия дава 365 жертви войници, 10 офицери и 527 коня. Само в участъка в с. Карапелит жертвите са 56 бойци.
Според запазени свидетелства в печата в края на Румънската кампания през Първата световна война оттеглящите се румънски окупационни сили отнемат от населението в района на селото едър и дребен добитък.[3]
През 2009 г. се навършиха 93 години от славната „Карапелитска епопея“ и освобождаването на село Карапелит от румънско владичество. Признателното поколение на селото излъчи Инициативен комитет в състав: Петър Георгиев, председател, и членове: Желка Димитрова, Стефка Виденова, Стефан Костадинов, Джевджет Бейтула, Кера Стоева и Мария Пасева за издигането на паметник в прослава на подвига на генерал Иван Колев в центъра на селото, който бе тържествено открит на 8 септември 2009 г.